MAICHER, Marzena Prezentacja umiejętności językowych uczniów kształcenia zintegrowanego : przedstawienia na Boże Narodzenie i karnawał / Marzena Maicher // Języki Obce w Szkole. - 2006, nr
Wesołe zabawy na pochmurne i deszczowe dni. /scenariusz zajęcia otwartego w grupie dzieci 5-6 letnich/. opracowała: Małgorzata Kryszczak.
„Świąteczna kostka” - zabawa z kostkę do gry z naklejonymi na ściankach tradycjami świątecznymi – dzieci rzucają kostką i nazywają tradycje świąteczne np.: choinka, karp, prezenty, Mikołaj, kolędowanie oraz dzielą wyrazy na sylaby – ćwiczenie słuchu fonematycznego. 7. Rozwiązanie zagadki „Choinka”.
Lektor kontynuuje: Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt cyklicznych, upamiętniające przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Wiele zwyczajów bożonarodzeniowych jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak część z nich mogła ulec zapomnieniu. Ocalił je Oskar Kolberg - żyjący w XIX wieku polski etnograf i kompozytor.
Na sklepowych półkach widać coraz więcej czapek mikołajów, choinek, bombek, bałwanów oraz innych ozdób. Boże Narodzenie na wesoło. ND. Posted: 22 listopada 2023 | Last updated: 22
Tajemniczy pokój dyrektora szkoły – scenariusz inscenizacji z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzień Nauczyciela - scenariusz przedstawienia na wesoło. Jesienny spacer (inscenizacja na Dzień Nauczyciela) Scenariusz imprezy z okazji Dnia Nauczyciela pt.: „DUŻA PRZERWA”. Scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
. BOŻE NARODZENIE "Jasełka" - Małgorzata Klassa Bogumila Anna Majer "Jasełka" - oprac. Beata Bellwon Jasełka - oprac .Iwona Idzikowska, Barbara Szkudlare Jasełka - teatrzyk kukiełkowy - Dorota Dzierżek W żłobie leży - M. Sowa Jasełka - Danuta Dziecic Śląskie jasełka - A. Rogaczewska Prezent dla najbliższych - D. Błaszczyk Cedrowiaki kolędują - A. Stolarz Wśród nocnej ciszy - E. Szulta W betlejemskiej szopce - E. Michalik Noc Szczęśliwego Rozwiązania - K. Bezak JASEŁKA DLA DZIECI - A. RAJCHEL BÓG SIĘ RODZI W NASZYM SERCU - J. KUCHARSKA
Dom. Na środku stół. Rodzina. Scena 1 Dom. Mama rozkłada obrus na stole. Z boku siedzi Babcia, a na podłodze mała dziewczynka bawi się lalką. Mama: Jezus, Maria! Tata (wpada do pokoju, trzyma łańcuch choinkowy, karpia itp.): Co się stało? Mama: Plama! Na moim bożonarodzeniowym obrusie jest plama! Tata: I co? Mama: Jak to co? Co teraz będzie? Tata: To jak? Odwołujemy Wigilię? Mama: Zwariowałeś! Za godzinę będą tu wszyscy. Trudno, postawię w tym miejscu świecę. Dobrze, będzie dobrze. Tata (do siebie): Urwanie głowy… (Wychodzi). Mama przykrywa stół obrusem. Mama: Maciek! O Boże! Maciek! Maciek (wychodzi z komórką w ręce): Nooo? Mama: Maciek! Mamy sianko? Maciek: Nie wiem… (Wzrusza ramionami). Mama: Jak to nie wiesz? Przecież miałeś kupić po drodze ze szkoły. Maciek: No zapomniałem, sory. Mama: Jak to zapomniałeś? Przecież miałeś zrobić tylko tę jedną rzecz. Maciek: Miałem też kupić opłatki. Mama: I też zapomniałeś?! Maciek: Nie, opłatki kupiłem, ale sianka zapomniałem. Boże, przecież nic się nie stanie, jak jeden rok nie będzie sianka. Mama: No jasne, nie stanie. Ja już mam tego powoli dość. Ale dobra, zadzwonię do cioci Marysi, oni powinni mieć sianko, to może przyniosą. Maciek: Mama, nie dramatyzuj. To tylko kolacja. Mama: Dla was to tylko kolacja, jasne. Wszystko na mojej głowie! O Boże! Kapusta! Zaraz się przypali! (Wybiega do kuchni). Scena 2 Ania: Babciu, dlaczego dzisiaj jest takie zamieszanie? Babcia: Che, che, che… Masz rację, kochanie, straszne dziś zamie(...)
Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika SpecjalnaOpublikowano: 26 kwietnia 2021 roku. Konspekt zajęć otwartych dla rodziców przeprowadzonych w grupie dzieci 4-letnich Temat dnia: Jakie są zwyczaje bożonarodzeniowe? Temat zajęć: ,,W świątecznym nastroju” – poznanie tradycji świąt Bożego Narodzenia Prowadząca: Marzena Kulik Grupa: 4-latków Metody: słownaczynnaoglądowa Formy pracy: indywidualnazbiorowa Miejsce: sala gr. IV Muchomorki Cele ogólne: poznawanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzeniakształcenie umiejętności wypowiadania się na dany tematstwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęćaktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnej pracy plastycznej Cele szczegółowe – dziecko: prawidłowo reaguje na polecenia i sygnałyzna zwyczaje i tradycje związane ze świętami Bożego Narodzeniapotrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temattworzy pracę plastyczną z rodzicem Pomoce dydaktyczne: puzzle przedstawiające szopkę betlejemską, ilustracje przedstawiające zwyczaje świąteczne, paski bibuły, karteczki ze zdaniami, smutne i wesołe minki, karta pracy z wyprawki, klej, opłatek Przebieg zajęć 1. Powitanie słowami:„Wszyscy są, witam już ja, jesteś dwa, trzy”. 2. Układanie układa z pociętych części obrazek przedstawiający stajenkę betlejemską. 3. Rozmowa na temat świąt Bożego Narodzenia: Na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy święta Bożego Narodzenia?W jaki sposób przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia?Co robimy w święta? Z kim się spotykamy? 4. Poznanie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego tablicy umieszczone są sylwety choinek ze zwyczajami obchodzenia różnych świąt. Zadaniem dzieci jest wybrać te choinki, które wskazują na zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. 5. Zabawa ruchowa ,,Ułóż bombki”.Dzieci otrzymują paski bibułek w różnych kolorach. Określają jej kolory. Poruszają się na dywanie w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie, podczas przerwy w grze, dzieci układają przed sobą bombki w różnym kształcie. Na koniec dzieci łączą się w grupy i układają jedną dużą bombkę w tym samym kolorze. 6. Rodzic losuje karteczkę i odczytuje zapisane na niej zdanie. Zadaniem dzieci jest podniesienie uśmiechniętej buźki na zdanie prawdziwe oraz podniesienie smutnej buźki na zdanie zawierające informację nieprawdziwą. Święta Bożego Narodzenia są wigilię Bożego Narodzenia dzielimy się święta Bożego Narodzenia ubieramy święta Bożego Narodzenia malujemy przynosi święta Bożego Narodzenia śpiewamy święta wysyłamy bliskim kartki z z tradycji świąt Bożego Narodzenia jest polewanie się wigilijną rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza bożonarodzeniowym drzewku możemy zawieszać pierniki. 7. Wykonanie wspólnie z rodzicami aniołka – zawieszki na choinkę. 8. Podsumowanie zajęć: prezentacja pracpodziękowanie za udział w zajęciach rodzicom i dzieciomwspólne podzielenie się opłatkiem. Konspekt zajęć otwartych opracowała: Marzena Kulik – Czytelniczka Portalu
SCENARIUSZ NA Boże Narodzenie – dla gimnazjum(Na środku sceny tradycyjny ( bądź nie) żłóbek. Po obu stronach sceny dwa stoliki z krzesłami. Przy punktowo oświetlonym jednym z nich siedzi policjant. Ziewa.)POLICJANT: - Już dziesiąta godzina dyżuru w tej papiery i ....marzę o by chociaż dzisiaj, bo jestem zmęczony....Nikt niczego nie kradł, nie pił, nie bił nikt nie napadł na innych tej nocy....Ale....ludzi zmienić ? Nie w mojej to coś się zdarzy....muszę wyjść na chwilęSkontrolować rejon....a papierów tyle !Raportów stos czeka, wypełnię potem...Sprawdzę , co się dzieje i wrócę z powrotemCo tam dziwnie świeci? Może coś się stało? Wyście też słyszeli? Czy dziecko płakało?(wychodzi, na scenę z obu stron wchodzą dwie osoby trzymające tace z zapalonymi małymi, „bezpiecznymi” lampkami”. Stawiają je na stołach)OSOBA I : - Ponad 2 tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus, Syn Boży,Zbawiciel. Wielu na Niego czekało. Wielu o Nim nie słyszało,ale On przyszedł na świat w Betlejem, w mieście Dawidowymw Judei. I leżał w żłóbku, na sianie, bo innego miejsca dla Niego nie było.( punktowe oświetlenie żłobka)OSOBA II: - A przybywali do Niego różni z różnych zakątków otwierali serca i radowali się szczerze, inni chcieli mu się pokazać, jeszcze inni o różne przysługi go prosili,a byli też i tacy, którzy niczego nie rozumieli.( obie osoby siadają, gestem przywołując „gości”, na scenę wbiega trzech blokersów raperów)RAPERZY: - To my, to my królowie – raperzy To bzdura, gdy mówią, że raper NIE WIERZY. Wierzymy, witamy na świecie – Małego Jezusa Chrystusa dla nas najświętszego. On serca raperów rozumie, rozumie bo każdy go wita, jak umie, jak umie. Nieważne są rytmy, fryzury i stroje, a liczy się SERCE twoje, nasze, moje wasze, jego, twoje, moje, serce, wasze ,serce, serce...(ciszej)(Raperzy kończąc siadają wokół stajenki ,chwilę mruczą, nadchodzi zły uczeń, za nim prymuska, która wymija go w drodze do żłóbka)PRYMUSKA: - (staje przed Jezusem pewna siebie): Jestem prymusem i wyznać muszę,że bardzo lubię prymusem ktoś mi dwóje czasem wpakuje...to...Jezu., ...chce mi się wyć !!!Zmarszczyłeś jest ci pojąć ,Jezu, twój znak???Pytasz bez słowa, czy jestem gotowa INNYM POMAGAĆ ???No....TAK, Jezu, TAK!ZŁY UCZEŃ :- Przychodzę trochę zawstydzony,chyba zlękniony...wręcz przerażony,bo...nie wiem, panie, choć chciałbym szczerze...czy ty zrozumiesz, czy choć uwierzysz, bo:Już się na mnie poznali,już sklasyfikowali:„ To leń, obibok i to nic się nie chce,na lekcjach miewa dreszcze,albo śpiący rycerz niego szkoda wiedzy,on tylko sobie siedzii nawet pisać nie nie ma wcale,karteczki pisze stale,a klasówek nie ręką na głupca,niech sam się w życiu szuka,szkoda nam nerwów i co to komu szkodzi,że nic mu nie wychodzi,przecież on niczego nie przecież nie jest TAK, mój Jezuja chciałbym, chciałbym szczerze,ale nie zawsze jest to ...nie będę obcym się tobą jednak swe serce otworzę,a wiem, .że ty, odczytasz, Boże,to, czego usta nie mam nadzieję, złudną może,że ktoś......że ktoś mi pomożemoże nie skreśli tak od razu.(Ze schodów schodzą miarowo, rzędem biznesmeni. Garniturki, teczki, w rękach komórki irazem skandują)BIZNESMENI : - KASA , KASA , KASA , KASABIZNES , RYNEK , AKCJE , PRASA...Dziś – na – ra-da i ze – bra -niePrzetarg, dno, in – wes – to - forsa, grudzień.....,święta ????? (wolniej, , zdziwieni)Święta ? ? ? Jakie ? ? ? Nie pamiętam !!.....(mrucząc : kasa, kasa......przechodzą obok stajenki nikogo nie widząc, na scenę wchodzi wolno żebrak )ŻEBRAK : -„ Nie było miejsca dla ciebie „...... i dla mnie też go nie ma. Błądzę tej nocy po ciemku i nikt mnie nie zatrzyma. Nikt nie zapyta, mój Jezu, co robię sam pośród nocy, nikt ognia nie rozpali, nikt nie ogrzeje serca, nikt nie zaprosi do stołu, nikt nie otrze łez moich. Ci ludzie w sytych domach już dawno zapomnieli, że Bóg się zjawił maluczkim, bo wielcy go nie przyjęli. Ci ludzie, w ciepłych domach myślą od dawna, panie, że Twoje narodzenie, to tylko pretekst dla nich, by mieli blask choinki, karpia i barszcz na stole, prezentów górę całą i kolędy....z telewizora. Ja, panie, się nie skarżę, tylko dusza tak boli, tylko tak żal, mój Jezu.... Bóg się narodził w drewnianej stajence, a w LUDZIACH się nie narodził.( Przez scenę przechodzą dwie rozmawiające dziewczyny) I : - Och! Monika, co za trwoga ! Znów przytyłam w udach, w nogach, zjadłam wczoraj dwa kotlety....II : - Ile to kalorii !! Rety !! I : - Tak bym chciała być modelką... stewardessą lub spikerką... II : - Albo gwiazdą pop - kultury !I : - Słyszę gdzieś anielskie chóry...II : - E, to bzdury i głupoty. Jaki ekstra pasek złoty !! Skąd go wzięłaś ? Och, z Paryża !! Jolka, wiesz, ta głupia, ryża umrze jutro już, z : - Ona już od wtorku pości!II : - Ale jej NIC nie pomoże ! Takie nogi - o, mój Boże !I : - Jakieś dziecko przeraźliwie płacze... II : - Przeraźliwie WYJE ! Chyba dziś paznokcie zmyję i nakleję tipsy nowe w ornamenty...bożonarodzeniowe, gwiazdki, śnieżki i pierniczki...I : - Muszę pójść do : - Do solarium i do kina...I : - Znowu płacze ta dziecina ?!(wzruszają ramionami, wychodzą, do stajenki podchodzi jeden z nauczycieli ) NAUCZYCIEL:- Witaj, Jezu i powiedz mi, proszę jak mam uczyć ? JAK mam użyć SŁOWA aby w naszej szkole, w ...(dobrać nazwę miejscowości) rosła młodzież mądra, silna, zdrowa ? Nauczałeś, więc rozumiesz wiele i sam często bywałeś w rozterce tak, jak dzisiaj my – nauczyciele: Jak rozwijać młody umysł, serce ? Daj nam, proszę, tę zdolność uczenia, by się świat na lepsze tylko zmieniał. ( do stajenki podchodzi POLSKA)POLSKA: - Pawiem narodów byłam, niewolnicą, Mesjaszem ludów, przedmurzem Europy, Mater Dolorosa, Mater Polonia, Zwycięska Nike, Niezwyciężona - i jeszcze tysiąc pustych nazw do piersi mi ja, Boże chciałabym tylkobyć dla kogoś ojczyzną, ojcowizną,ziemią zjawiam się przed Twoim synempokorna, cicha , bezimienna. Nadaj, mi Boże, Ty, swoje imię, nie chcę być święta ni przeklęta. Daj moim dzieciom zrozumienie, mądrość, co trudną jest nauką, że kochać – to niekiedy cierpieć, ale nigdy nie miłość nie chce upominkówot, tak, od święta tylko stale kawałek serca,miejsca w myślę, to smutne, Panieże stałam się pustką , niczym,że się wyciąga mnie od świętaa potem chowa ja, mój Boże, nie jestem wielkaale i wstydzić mnie się nie trzeba(z głośników kolęda, np. ”Bóg się rodzi „ Wszyscyśpiewają , schodząc się na środek sceny) K O N I E C
Scenariusz Dzień Niepodległości w przedszkolu KONSPEKT UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI „Jeszcze Polska nie zginęła” W tle słychać Hymn Narodowy 1. Wiersz „Jedenasty listopada” (L. Wiszniewski) Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada!... tym, co... Dzień kobiet scenariusz uroczystości Dzień Kobiet- konspekt uroczystości. 6-latki Występ dla mam, babć cioć..................................................... Występ dla mieszkańców Domu Opieki................................. Prowadząca: Barbara Przychoćko CEL OGÓLNY : dzieci aktywnie uczestniczą w uroczystościach organizowanych na terenie... Pożegnanie zerówki przedstawienie Scenariusz przedstawienia z okazji Pożegnania Zerówki pt : W krzywym zwierciadle” Narrator I Już za chwile na tej scenie rozpoczniemy przedstawienie - Czy jesteście... Scenariuz Bożonarodzeniowego przedstawienia SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE MALUSZKÓW Temat zajęć: „W Bożonarodzeniowej krainie” Cele operacyjne: zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia wypowiada się na temat ilustracji świątecznych rozumie... Scenariusz przedstawienia teatralnego SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA KABARETOWEGO „CALINECZKA” TANIEC KWIATÓW KWIAT: A gdzie nasz duszek kwiatowy? KWIAT: No właśnie, gdzie Calineczka? KWIAT: Pewnie jeszcze śpi. KWIAT: To ją obudźmy. RAZEM: Calineczko! Hop, hop! Obudź... Scenariusz dożynek wiejskich w przedszkolu Scenariusz inscenizacji dożynkowej w wykonaniu przedszkolaków na wesoło - parafialnych i powiatowych ( święto chleba ) 1. Recytacja wiersza: „Dożynkowe zaproszenie” ... Scenariusz zabawy choinkowej w przedszkolu Scenariusz sytuacji edukacyjnej - Zagadkowa choinka Grupa: 3,4 i 5-latki Temat: Zagadkowa choinka Cele: stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez prowadzenie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia...
boże narodzenie scenariusz przedstawienia na wesoło